Dlaczego warto inwestować w employer branding w IT?

Employer branding w IT jest dziedziną z pogranicza marketingu i talent acquisition, która koncentruje się na budowaniu wizerunku pracodawcy. Teraz, gdy rynek IT stał się bardzo konkurencyjny, a deweloperzy i specjaliści IT są jednymi z najbardziej poszukiwanych grup pracowników, jest jednym z głównych czynników wpływających na pozycjonowanie marki na rynku pracy. W tym artykule dowiesz się, jakie korzyści dla pracodawcy daje poprawnie wdrożony employer branding w IT i poznasz sposoby na to, jak zaimplementować go w swojej firmie.
kobieta-w-okularach-w-biurze-specjalista-employer-branding-w-it

Korzyści dla pracodawcy

Budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy w branży IT przynosi szereg korzyści. Oto niektóre z nich:

Przyciąganie najlepszych specjalistów IT

Przyciąganie najlepszych talentów, niezależnie czy mowa o obszarze front-end, back-end czy software engineering, jest kluczowe dla pracodawców, którzy chcą odnieść sukces na rynku pracy. Aby to osiągnąć, niezbędne jest budowanie silnego wizerunku pracodawcy, czyli employer brandingu.

Aby przyciągnąć najlepszych pracowników, organizacja musi zbudować wizerunek, który przyciągnie ich uwagę. To oznacza, że firma powinna skoncentrować się na promowaniu swojej kultury organizacyjnej, wartości i misji, a także na oferowanych benefitach.

Ważne jest również, aby była widoczna na rynku pracy. To oznacza, że powinna korzystać z różnych kanałów komunikacji, takich jak media społecznościowe, dedykowana zakładka kariery, strony z ofertami pracy, konferencje branżowe, targi pracy itp. W ten sposób firma może dotrzeć do większej liczby potencjalnych kandydatów IT i przyciągnąć ich uwagę.

Zobacz nasz koncept dla firmy Twilio, która chciała pozyskać nowych specjalistów IT.

Zmniejszenie kosztów rekrutacji

Dobry employer branding może przyciągać kandydatów, którzy pasują do kultury firmy i są zmotywowani do pracy. Oznacza to mniej pracy w procesie rekrutacji i niższe koszty z tym związane. Przyciągając właściwych kandydatów, firma unika też ryzyka związanego z kosztownymi błędami rekrutacyjnymi oraz niedopasowaniem kandydatów m.in. do kultury organizacji.

Idąc dalej, dobrze zbudowany wewnętrzny wizerunek pracodawcy może również pomóc w negocjacjach wynagrodzeń i benefitów. Pracownicy, którzy czują się związani z daną firmą, są bardziej skłonni do pracy na korzystnych (dla firmy) warunkach, co przyczynia się do dalszego obniżania kosztów rekrutacji.

Zwiększenie zaangażowania pracowników

Pozytywny wizerunek pracodawcy pozwala na zwiększenie zaangażowania pracowników w swoje obowiązki. Pracownicy, którzy czują, że firma ceni ich pracę i dba o ich rozwój, są bardziej zmotywowani i zadowoleni ze swojej pracy. To wpływa korzystnie na efektywność zatrudnionych specjalistów oraz zwiększa jakość wykonywanych przez nich zadań.

Aby zaktywizować swoich deweloperów i zwiększyć ich motywację do pracy, opracuj plan dedykowanych eventów, takich jak hackathon, program ambasadorski czy gamification.

“Z roku na rok walka o najlepsze talenty wyraźnie się zaostrza, co sprawia, że jako marka pracodawcy, musimy stale podejmować działania wyróżniające nas na lokalnym rynku IT. Jednym z nich było wdrożenie strategii employer brandingowej w naszej firmie. W jej ramach rozpoczęliśmy proces przekładania globalnych standardów marki na polski rynek, a także opracowaliśmy strategię komunikacji skoncentrowaną na naszej target grupie, deweloperach i inżynierach. W ten sposób, zarówno w przekazie wizualnym, jak i w słownym, udało nam się zbudować całe cykle komunikacyjne, dzięki którym wzmacniamy wizerunek marki Harman w oczach kandydatów. Wszystko to realizujemy we współpracy z agencją LoveJob, która od początku naszych działań stanowi wsparcie konsultingowe i operacyjne.”

Sonia PodgórskaTalent Acquisition Lead w Harman Connected Services Poland

Zmniejszenie rotacji pracowników

Employer branding w IT pozwala na zmniejszenie rotacji pracowników. Pracownicy, którzy są zadowoleni ze swojej pracy i cenią swojego pracodawcę, są mniej skłonni do szukania innych ofert. Dodatkowo, firma, która cieszy się dobrą opinią wśród swoich pracowników, przyciąga talenty, które szukają stabilnej i długoterminowej pracy. Dzięki temu firma może zredukować koszty związane z rotacją pracowników, takie jak koszt szkoleń i wdrożeń.

Poprawa wizerunku firmy na rynku

Dobry wizerunek pracodawcy w branży IT przyciąga nie tylko potencjalnych pracowników, ale także klientów i partnerów biznesowych. Organizacja, która dba o swoich pracowników i oferuje im atrakcyjne warunki pracy, postrzegana jest jako rzetelna i godna zaufania.

Jak wdrożyć employer branding w IT?

Wdrożenie działań employer branding wymaga przemyślanego planu działania. Aby Ci to ułatwić, poniżej przedstawiamy kilka kroków, które warto podjąć, aby skutecznie wdrożyć strategię employer branding w IT w swojej firmie:

1. Określenie celów i grupy docelowej

Pierwszym krokiem jest określenie celów, jakie chce osiągnąć organizacja przez wdrożenie strategii employer brandingowej. W tym miejscu odpowiedz sobie na pytanie: czy chcesz przyciągać najlepszych specjalistów, zmniejszyć rotację czy zwiększyć świadomość marki na rynku?

Określ także grupę docelową, do której kierujesz swoje działania. Czy chcesz przyciągać młodych specjalistów IT, midów czy doświadczonych seniorów?

2. Analiza wizerunku pracodawcy

Następnie warto przeanalizować aktualny wizerunek firmy jako pracodawcy. Co mówią o nas pracownicy, a co potencjalni kandydaci? Jakie są ich oczekiwania, a jakie potrzeby? Czy firma oferuje atrakcyjne warunki pracy, możliwości rozwoju oraz kulturę organizacyjną, która przyciąga swoją ofertą? Warto w tym miejscu przeanalizować opinie na temat firmy w Internecie oraz w mediach społecznościowych. Pierwszym punktem styku jest zazwyczaj Google i to, co podpowiada po wpisaniu kluczowych fraz, takich jak nazwa firmy i praca, opinie, oferty pracy itp.

3. Stworzenie unikalnej oferty pracodawcy

Aby przyciągnąć najlepszych pracowników IT, warto stworzyć unikalną ofertę pracodawcy. Powinna ona zawierać nie tylko informacje o atrakcyjnym wynagrodzeniu, ale też bogaty pakiet benefitów, jak praca przy międzynarodowych projektach, dodatkowe dni wolne czy szkolenia i konferencje branżowe podnoszące umiejętności.

Istotne jest w niej również to, jak chcemy o sobie mówić, jakie jest nasze motto (claim) i jak się prezentujemy? Odpowiedzi na te pytania obejmuje koncepcja kreatywna, dzięki której zbudujesz spójny przekaz do kandydatów i obecnych pracowników.

Zobacz, jakich błędów unikać podczas budowania ofert na stanowiska IT, aby zwiększyć ilość aplikacji.

4. Komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna

W budowaniu wizerunku pracodawcy w branży IT warto dbać o komunikację wewnętrzną, czyli informować pracowników o najnowszych inicjatywach, programach motywacyjnych czy osiągnięciach firmy.

Poza tym istotna jest również komunikacja zewnętrzna. Informuj kandydatów o aktualnych ofertach pracy i benefitach, jakie oferuje Twoja firma np. w mediach społecznościowych, na stronie internetowej organizacji lub na portalach z ofertami pracy, a szybko zobaczysz, jak ilość zgłoszeń do pracy rośnie.

Doskonałym sposobem umożliwiającym stałą komunikację zewnętrzną jest również blog firmowy. Publikowane na nim artykuły techniczne dot. konkretnych rozwiązań i technologii stosowanych w Twojej firmie pozwalą nie tylko przykuć uwagę potencjalnych kandydatów, lecz także pomogą wypozycjonować Twoją markę w sieci poprzez SEO Content Marketing.

5. Monitoring efektów działań

Ostatnim krokiem jest monitoring efektów działań, który pozwala określić, jakie działania przynoszą najlepsze efekty oraz reagować na negatywne opinie na temat firmy. W tym celu ustal KPI, czyli mierniki sukcesu (ilość wejść na stronę kariera, współczynnik konwersji, stopień zaangażowania na portalach społecznościowych itp.), a następnie monitoruj je za pomocą dedykowanych narzędzi np. Google Analytics.

Warto też regularnie przeprowadzać badania satysfakcji pracowników i kandydatów, aby dowiedzieć się, co trzeba zmienić i jak poprawić ofertę pracy, by była bardziej atrakcyjna.

Podsumowując, employer branding w IT przynosi wiele korzyści. Pozwala na przyciąganie najlepszych specjalistów, obniżenie kosztów rekrutacji, zwiększenie zaangażowania wśród pracowników, zmniejszenie rotacji oraz poprawę wizerunku firmy. We wszystkim chętnie Ci pomożemy, wystarczy, że do nas napiszesz.