Niektórzy mówią, że dzisiaj, w czasach nadmiaru komunikatów, największą wartością jest zwrócenie uwagi odbiorcy. Jednak wzbudzenie jego zainteresowania to dopiero początek. Naszym celem jest zaangażowanie odbiorcy, komunikacja wewnętrzna w firmie była przystępna dla każdego. Dlaczego?

Według badań, organizacje, które prowadzą skuteczną komunikację w firmie, mają 3,5 razy większe szanse na wyprzedzenie swojej konkurencji. Jednak dobra komunikacja nie istnieje bez odpowiednich narzędzi.

 

Spieszymy z pomocą. Komunikacja wewnętrzna w firmie – narzędzia:

1. Newsletter

Jeśli myślisz, że to archaiczna forma, rodem z początków internetu – daj mu szansę i zobacz, że czas brzydkich, tabelkowych newsletterów dawno minął. Aktualne narzędzia działają w taki sposób, że można złożyć naprawdę ciekawy – graficznie i contentowo – newsletter całkiem sprawnie. Trudniejszą kwestią jest wybór odpowiednich komunikatów, ustalenie strategii i linii komunikacyjnej. Tutaj nie ma rozwiązania na skróty. Na początku musisz poznać potrzeby komunikacyjne pracowników i zastanowić się, które z nich najlepiej zaspokaja newsletter. Pamiętaj, że bezpośredni, szybki feedback ze strony odbiorcy jest tu utrudniony. Dlatego do treści zamieszczanych w newsletterze powinieneś/powinnaś podejść mocno strategicznie.

2. Komunikator

Niezależnie od tego, który komunikator wybierzesz – Slack, Skype, Yammer, a może Flock – powinien odpowiadać na dynamikę przepływu informacji w Twojej organizacji. Zastanów się, a najlepiej zbadaj, jak najczęściej pracownicy komunikują się ze sobą – piszą czy dzwonią? Przesyłają projekty, grafiki lub dokumenty? Jak często muszą się ze sobą konsultować online? Co więcej oprócz roli czysto praktycznej, czyli sprawnej komunikacji między jednostkami, to narzędzie ma jeszcze jedno, ważne z perspektywy EB oraz employee engagement, zadanie. Mianowicie pozwala na utworzenie mniej formalnego kanału komunikacji na linii firma – pracownicy.

3. Mail

Z naszego doświadczenia w tworzeniu komunikacji wewnętrznej w organizacjach wynika, że mail jest bardzo często punktem krytycznym. Mówiąc potocznie: jedni go kochają, inni nienawidzą. Czy wiesz, że przeciętny pracownik przeznacza 28% swojego czasu pracy na czytanie i odpowiadanie na maile? Co jednak zrobić, by mail wywoływał pozytywne odczucia, a jednocześnie spełniał praktyczną rolę? Dlatego, najlepszą strategią jest wypracowanie z osobami odpowiedzialnymi za komunikację (np. kadrą managerską) jasnych zasad dotyczących treści oraz sposobu pisania maili. Na przykład warto ustalić, że każdy mail powinien kończyć się CTA, czyli wezwaniem do działania. Przykład: “Podsumowując, proszę o przesłanie kompletu materiałów do środy, do godziny 15”. Takie małe-duże zmiany zmniejszą frustrację dotyczącą otrzymywania niezrozumiałych wiadomości oraz niepełnych odpowiedzi oraz redukują czas konieczny do obsługi skrzynki. Mówiąc wprost – wpływają na koszty.

Jak widzisz te trzy elementy strategii komunikacji wewnętrznej mogą znacząco wpływać na jakość przepływu informacji oraz employee experience. Gdy uda Ci się doprowadzić je do perfekcji, warto wspomagać się dodatkowymi narzędziami komunikacji wewnętrznej. Mogą nimi być np. notatki służbowe czy komunikacja wizualna. Warto się również przyjrzeć temu, jak dopasować konkretne narzędzia do ważnych elementów cyklu życia pracownika w firmie, np. onboardingu.

Jeśli uważasz, że skuteczna komunikacja wewnętrzna w firmie jest niezbędna, ale masz wątpliwości, jak przygotować strategię EB – napisz do nas na: hej@lovejob.pl lub wypełnij formularz. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i razem przygotujemy strategię skrojoną na miarę.

Chcesz wiedzieć od czego zacząć? Jak określić grupę docelową i pisać językiem korzyści? Zostaw swój e-mail, a dostaniesz od nas świeże „Kompendium Wiedzy marketingu rekrutacyjnego – jak robić to dobrze”.    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania o Kompendium Wiedzy przez Religa&Arak Sp. z o.o. ul. Gromadzka 103, 30-719 Kraków. Aby uzyskać szczegółowe informacje, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.